Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Hadi Çaman

13 Ocak 1943 tarihinde Kastamonu şehir merkezinde doğdu. Babası Devrekânili Niyazi Bey, annesi ise Zatiye Hanımdır. Bir ağabeyi (Abdülkadir) ve bir kız kardeşi (Nilgün) vardır.
 
Abdülhakhamit ilkokulunu bitirip ortaokul ve lise öğrenimini Abdurrahmanpaşa Lisesinde yaptı. Öğrenciliği sırasında güzel şiir okuma ve oyunlardaki tiyatro yeteneğiyle tanındı.
 
Liseyi bitirince (1960), İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinin sınavlarını kazandı. Ailesi de İstanbul'a taşındı. Aradığı tiyatro ortamını İstanbul'da buldu. 1962 yılında Dormen Tiyatrosuyla Kent Oyuncularının oyuncu yetiştirmek amacıyla açtıkları kursun sınavlarını kazandı. Açılan kursta; Haldun Dormen, Yıldız Kenter ve Erol Keskin gibi ustalardan ders aldı. Bir yıl sonra Dormen Tiyatrosunda oynanan Altın Yumruk oyunundaki Sam rolüyle profesyonel oyunculuğa ilk adımını attı (1963). Aynı yıl, Hukuk Fakültesindeki öğrenimini noktalayarak İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro bölümüne girerek Yıldız Kenter'in öğrencisi oldu.
 
Dormen Tiyatrosunda 1963-1971 yılları arasında yirmiyi aşkın oyunda rol aldı. Bu tiyatro kapanınca Gülriz Sururi-Engin Cezzar daha sonra da Nisa Serezli-Tolga Aşkıner ve Miyatro Tiyatrolarında çalıştı. 70'li yıllarda tiyatrolar krize girince filmlerde oynadı, gazinolarda komedyenlik yaptı.
 
1982 yılında Yeditepe Oyuncuları adıyla kendi özel tiyatrosunu kurdu. Seviyeli oyunları ve seçkin oyuncu kadrosuyla özel tiyatrolar içinde saygın bir yer edindi. Birçok ödül kazandı. 1991-1992 yılında Nişantaşı'ndaki Rüştü Uzel Kız Meslek lisesinin konferans salonunu görkemli bir tiyatro salonuna dönüştürdü. TV dizilerinde rol aldı.
 
1970 yılında evlendiği tiyatro oyuncusu Bengü Çaman'dan ertesi sene dünyaya gelen oğlu Efe, Almanya'nın Ausburg Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi gördü. Doktorasını aynı üniversitede yaptı.