Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tabiat Parkları

Abana Yeşilyuva Tabiat Parkı

11.07.2011 tarihinde Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir. Alanı 5 ha olup Abana ilçesinin Hacıveli mevkiinde yer almaktadır.
Abana-Çatalzeytin devlet karayolu üzerinde bulunan Tabiat Parkı, Kastamonu Merkezine 97 km. ve Abana'ya 3 km. uzaklıkta olup asfalt yolla ulaşım sağlanmaktadır. Kastamonu Abana arası otobüs ve minibüs ile ulaşım imkânı bulunmaktadır.
Denize girilebilir, doğa yürüyüşleri, manzara seyri, piknik, çadır ve karavan kampı yapılabilir.

Tosya Dipsiz Göl Tabiat Parkı 

1.07.2011 tarihinde Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir. Alanı 5 ha olup Tosya ilçesinin Çiftler Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır.
Dipsizgöl Tabiat Parkına  Tosya ilçesi içinden Çiftler Köyüne geçilerek ulaşılır. Tosya – Ankara Karayoluna 9 km mesafededir. Yolun tamamına yakını asfalt olup ulaşım rahattır.  Kastamonu İl Merkezine 95 km. ve Tosya ilçesine 25 km uzaklıktadır. 
Göl etrafında doğa yürüyüşleri, manzara seyri, piknik ve çadır kampı yapılabilir.

Şehit Şerife Bacı Tabiat Parkı

11.07.2011 tarihinde Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir. Alanı 10 ha olup Merkez ilçenin Kadıdağı mevkiinde yer almaktadır.
Kastamonu – Çankırı devlet karayolu üzerinde bulunan Tabiat Parkı Kastamonu Merkezine 12 km. uzaklıkta olup asfalt yolla ulaşım sağlanmaktadır. Deniz seviyesinden 700 m yükseklikte bulunmaktadır.
Doğa yürüyüşleri, açık alan spor etkinlikleri ve piknik yapılabilir.  

Küre Ersizlerdere Kanyonu Tabiat Parkı

10.09.2020 tarihinde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Alanı 217 ha olup Küre ilçesinin Ersizlerdere Köyü mevkiinde yer almaktadır. İstiklal Savaşı'nda eli silah tutan bütün erkeklerini cepheye göndermesi ve gidenlerin tamamının şehit olmasından dolayı eski adı Dereköy olan köyün adı Ersizlerdere olarak değişmiştir.
Küre-İnebolu yolu üzerinde Küre’ye 8 km uzaklıktadır. Ersizlerdere Kanyonu; Kastamonu il merkezine 64 km. Karadeniz'e (İnebolu Limanı) 23 km ve Ankara'ya 317 km. mesafededir.
Doğa yürüyüşleri, kanyon manzara seyri, piknik, çadır kampı yapılabilir.