Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Doğanyurt

Tarihi:

İlçemizin M.Ö. 4.yy.da Pontuslular tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Pontuslular zamanında GEREAS adı ile anılan Doğanyurt’un ilk yerleşim alanı; bugün sadece temelleri kalan kaledir. Yerleşim alanı zamanla bugünkü MESET Mahallesi ve CUMAYANI semtlerinde oluşmuştur.1846 yılında HOŞALAY adı ile bucak kurularak Kastamonu’ya bağlanmıştır. Aynı yıl denizden gelebilecek korsanlara karşı karakol oluşturulmuş ve kadılık kurulmuştur.

1923 yılında Cide ilçesinden ayrılarak İnebolu İlçesine bağlı bucak olmuştur. 1962 yılında çıkarılan yasa ile ismi DOĞANYURT olarak değiştirilmiştir. 1990 yılında bucak teşkilatlarının kaldırılmasıyla bir süre köy statüsüne dönmüştür.

9 Mayıs 1990 tarihinde çıkarılan yasa ile ilçe olmuş, 1 Eylül 1990 tarihinde ilçe olarak faaliyete geçmiştir. İlçe ve belediye aynı tarihte kurulmuştur.

Coğrafi Yapısı:

İlçemiz ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan gelişememiş bir yerleşim yeridir. Köyleri ise coğrafi şartlar nedeniyle ekonomik ve sosyal yönden son derece geri kalmıştır. Bu durum, Devlet Planlama Teşkilatı verileriyle de sabittir.    

İlçenin yüz ölçümü 272 kilometrekare olup kilometrekare başına düşen kişi sayısı 23’tir.

Devlet Planlama Teşkilatının “ilçelerin sosyo-ekonomik göstergeleri” ne göre Yörenin kendisine haiz ekonomik potansiyelinin hali-hazırda mevcut olmaması, yöre halkını ekonomik yönden ciddi anlamda zorlamaktadır.

İklim ve Bitki Örtüsü:

Bölgede Karadeniz İklimi hüküm sürmektedir. Bahar ve kışları yağmurlu, yazları serin geçmektedir. Bölgenin iç kesimleri sahil şeridine göre kış mevsimini daha sert geçirmektedir.

Kışın sahil kesimi az miktarda kar, genellikle yoğun yağmur yağışlı, yüksek kesimler ise genellikle kar yağışlıdır. Bahar ve Sonbahar ayları ise bölge genelinde devamlı yağış görülür. Yağmurun yoğun olduğu zamanlarda 1 hafta 10 gün sürekli devam eder. Bölgedeki vadilerde kış ve ilkbahar mevsimlerinde sabah erken saatlerinde sis görünür. Ortalama yıllık yağış miktarı 1076 m3’tür, rüzgar hızı ortalama 3.9 m/sn’dir.

Bölgede 12,489 hektar (124 km2) orman alanı mevcuttur. Bölge ormanları kayın, meşe, kestane, çam ve köknar ağaçlarından oluşmaktadır. Orman içerisinde bulunan orman gülü, defne, kocayemiş ve böğürten bütün yıl boyunca yapraklarını dökmez, çam ağaçları sahil kesiminde, köknar ve kayın ağaçları ise yüksek kesimlerde bulunmakta olup diğer meşe ve kestane ağaçları orta ve yüksek kesimlerde bulunmaktadır. Çalılık alanlar ise hemen bütün rakımlarda görülmektedir. Yaz aylarında orman içerisinde görüş mesafesi 20 m, kış aylarında ise 50 m civarındadır. Ağaç boyları ortalama  20-25 m, çalıların ise 2 m’den 5 m yüksekliğe (çalının özelliğine bağlı olarak) kadar çıkmaktadır.

Orman alanlarının dışında bölge halkının geçim kaynaklarından olan çalı vasıflı olup 5-7 m civarında uzunluğa sahip fındık bitki örtüsü bulunmakta olup, yaz aylarında etkili bulunduğu alanları yaprak örtüsü ile kaplar.

Nüfus ve İdari Yapı:            

Doğanyurt İlçe Merkezi Nüfusu 1398 kişi, Köy Nüfusu 4716 kişi olup toplam İlçemizin nüfusu 6.114 kişidir.

Arazinin yetersizliği, işsizlik, köylerde yaşam koşullarının zorluğu gibi sosyal ve ekonomik nedenlerden dolayı bazı illere yoğun şekilde göç olmaktadır. Yaz aylarında ise deniz turizmi ve tarımsal faaliyetlerden kaynaklı olarak nüfus artmaktadır.

Merkezi idare olarak ilçe merkezi 2 mahalleden; Merkez Mahallesi ve Hocaköy Mahallesinden ibarettir. Mahalli idareler olarak 1 Belediye, 25 köy bulunmaktadır.

Bölgenin engebeli ve ormanlık olması sebebiyle yerleşim durumu genel olarak dağınıktır. Köylerimiz birçok parçadan meydana gelmektedir. Ormanlık ve engebeli araziden dolayı İlçe halkı evlerini tarla ve bahçelerinin yanına yapmışlardır. Bu sebeple hizmetler verimli bir şekilde verilememektedir. Yol, su ve diğer hizmetlerin ulaştırılmasında da güçlük çekilmektedir.

Ulaşım:

Doğanyurt, doğusunda İnebolu, batısında Cide, güneybatısında Şenpazar, güneyinde Azdavay ilçeleri ve kuzeyinde de Karadeniz ile çevrilidir. İl merkezine 125, Başkent’e 373, İstanbul’a 592 kilometre mesafededir. Yüzölçümü 253 km², rakım 45 metredir.

Eğitim:

İlçede okur-yazarlık oranı % 99 ‘dur.

Sağlık:

İlçede Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Personeli(Acil Tıp Teknisyeni) bulunmakta olup, 3 adet TSM Doktoru ve 1 adet Aile Sağlığı Hekimi bulunmaktadır. 3 adet Ebe ve 3 Adet Hemşire görev yapmaktadır.     

Kültür ve Turizm Değerleri:

İlçemiz köylerinde Yukarı Mescit Köyü’nde Ballık Mağarası, Ortaburun Köyü’nde Ortaburun Mağarası, Ercesu Yaylası Kayran Köyü’nde Kayran ve Lavda Mağaraları ve Doğanyurt- Kayran Köyü arasında Uzun Kum Plajı, Merkezde Liman İçi Plajı gezilip görülmesi gereken doğal güzelliklerimizdir.

İlçemize bağlı köylerde eski yerleşim birimlerinden olup, kalıntılarından fazla bir şey kalmamıştır. Kayran, İlyasbey yerleşim yerleri eski iskân yerleri olup, kalıntılardan fazla bir şey kalmamıştır İlçemiz sahilde yer alması nedeni ile Turizm için tabii güzellikler ile doludur. Yeşille mavinin iç içe yaşandığı, orman ile denizin yan yana birleştiği eşsiz doğa manzarası bulunmaktadır. Yeterince konaklama tesisi ihtiyacı giderildiğinde turizme açılmaması için sebep bulunmamaktadır. Doğal güzelliklerin bozulmadan tabii halde kaldığı ender yerlerden bulunmaktadır. Hafta sonları için ailelerin rahatlıkla gelip piknik yapabilecekleri çay bahçeleri ve mesire alanları bulunmasına rağmen Kastamonu ve çevre ilçelerde çok fazla bilinmemektedir. Doğanyurt'un yeterince tanıtılamaması nedeni ile diğer sahil ilçelerimizle aynı özellikleri taşımasına rağmen çok fazla bilinmemektedir.

İlçemizin yeterince tanındıktan sonra Kastamonu'nun hatta Karadeniz bölgesinin en önemli turistik bölgelerinden biri olacağı ve turizmde hak ettiği yeri alacağı inancındayız. Tüm halkımızı Doğanyurt'un bu güzelliklerini görmeye davet ediyoruz.

Kestane Balı Festivali

İlçemizin tanıtımında büyük paya ve öneme sahip Kestane Balı festivali ilçemiz halkı ve bal üreticilerinden büyük ilgi görmektedir. Kestane Balı üretiminde 1.sırada olan ilçemiz kalitesi ile marka olamaya adaydır. Her yıl düzenlenmesi planlanan Kestane Balı festivali ilçemize ilçe dışından da büyük ilgi görmüştür. Türkiye'nin her köşesinden Kestane Balı almak isteyen vatandaşlarımız Doğanyurt ilçesine gelerek hem turizme katkı sağlamış hem de ilçemize ziyaret ederek memnun kalmıştır.

Yönetim Biriminin Adı :Tel No:
Kaymakamlık0366 843 11 30
Belediye Başkanlığı0366 843 12 60- 62
İlçe Emniyet Amirliği 0366 843 15 22
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü0366 843 12 48
Jandarma Komutanlığı0366 843 10 03-77


Doğanyurt   Doğanyurt

Doğanyurt    Doğanyurt