Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sürdürülebilir Turizm Sertifikası İçin Son Tarih 31.12.2023

Ülkemizdeki konaklama tesislerinin verdiği hizmet kalitesinin dünya standartlarına taşınması, uluslararası pazara hitabet gücünün artırılması, böylece dünya çapındaki büyük tur operatörleri ve seyahat acentelerinden ülkemize çok daha fazla turun yönlendirilmesi ve turist akışının sağlanması amacıyla; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) kriterlerine uyum süreci dahilinde başlatılan Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı kapsamında, konaklama tesislerinin alması gereken “Sürdürülebilir Turizm Sertifikası” için az bir zaman kaldı.

Oda/yatak kapasitesine bakılmaksızın faaliyet gösteren tüm konaklama tesislerinin (kamu misafirhaneleri hariç) https://tga.gov.tr adresinde yer alan yetkili denetim firmalarıyla iletişime geçerek 31.12.2023 tarihine kadar Sürdürülebilir Turizm Sertifikasını alması zorunludur.

Bu noktada konaklama tesislerinin öncelikle:

  • https://tga.gov.tr adresine girmesi,
  • Yukarıdaki sekmelerden Sürdürülebilir Turizm Programı’na tıklaması,
  • Gelen sayfada “Sürdürülebilir Turizm Programı Yetkili Firmalar” kısmına tıklayarak akredite firmalardan biriyle iletişime geçmesi ve başvuru sürecini başlatmaları gerekmektedir.
  • Tesislerimizin söz konusu sayfada yer alan firmaların haricinde başka hiçbir firma ya da aracı kurum/kuruluş vb. ile işlem başlatmamaları önem arz etmektedir.

Tesisler, söz konusu sertifikayı alabilmeleri için karşılamaları gereken kriterleri ise yine aynı sayfadaki “Türkiye Sürdürülebilir Turizm Endüstri Kriterleri” bölümünden inceleyebilirler. Tüm Türkiye’de yaklaşık 20 bin civarında tesisin bu belgeye başvuracak olması ve sınırlı sayıda yetkili denetçi firmanın bulunması nedeniyle, herhangi bir yığılma olmaması ve mağduriyet yaşanmaması açısından tesislerimizin başvurularını bir an önce yapması gerekmektedir. Verilen süre zarfında belgelerini almayan tesisler hakkında Bakanlığımızca 2634 sayılı kanunun 33. Maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacaktır.