Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kültür ve Turizm Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel Miras Türkiye Ulusal Envanterine İlimizden dört unsur kaydedildi.

Türkiye’nin yaşayan miras değerlerinin ve eşsiz kültürel hazinelerinin kayıt altına alındığı ulusal envanter Bakanlık Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş başkanlığında, çeşitli üniversitelerden uzman akademisyenlerin de katılımıyla oluşan Somut Olmayan Kültürel Miras Değerlendirme Kurulu’nun aldığı kararla yeniden düzenlendi.

Alınan kararlar neticesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Somut Olmayan Kültürel Miras İl Tespit Komisyonu tarafından teklif edilen “Evrenye Bıçağı Yapımcılığı”, “Yazmacılık (Taş Baskı) Geleneği”, “Su Değirmeni Kültürü” ve “Beziryağı Değirmeni Kültürü” adlı dört unsur Ulusal Envantere alındı.

Böylelikle “Tosya Çakısı Yapımı”, “Azdavay Kuşağı”, “Çarşaf Bağı”, “İmece Geleneği” ve “Kına Gecesi Geleneği” olmak üzere daha önce beş olan UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envantere kayıtlı unsur sayımız yeni alınan unsurlarla birlikte dokuza ulaştı. Kastamonu 81 İl arasında SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS unsur sayısı ve YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ sayısı bakımından üst sıralarda yer almaktadır. 

  • d2e2cc1a-927b-43f7-8477-daa6cd829938.jpg
  • yeni_3.JPG
  • yeni_4.JPG
  • yeni.JPG
  • yeni_5.JPG